Om oss

På Axess Lab gör vi viktiga saker som leder till en mer tillgänglig och inkluderande värld.

Vad vi gör

  • Vi bygger teknik som är enkel att använda tillsammans med personer med funktionsnedsättningar. Vi fokuserar ofta på kognitiva funktionsnedsättningar som autism och adhd. Resultatet blir teknik som fungerar bra för alla, oavsett funktionsförmåga. Kolla in Dit-i-tid och ResLedaren.
  • Vi hjälper andra skapa produkter som är tillgängliga och användbara. Vi kan hjälpa dig med utveckling, interaktionsdesign, användartester och tillgänglighetsgranskningar som hjälper dig uppfylla både dina användares behov och tillgänglighetsriktlinjer som WCAG, Webbdirektivet och EN 301 549.
  • Vi sprider medvetenhet och kompetens om digital tillgänglighet. Vi gör det genom att hålla föreläsningar, workshops och utbildningar.

Axess Lab heter formellt ”Axessibility Lab AB” sedan November 2021 och vårt huvudkontor är i centrala Stockholm.

Lär känna teamet

Hampus Sethfors, porträttbild.

Hampus Sethfors

Specialist på tillgänglighet, användbarhet och interaktionsdesign.
hampus@axesslab.com

Karin Skog profilbild

Karin Skog

Projektledare och kundansvarig på Axess Lab.
karin@axesslab.com

Joel Holmberg profilbild

Joel Holmberg

Mjukvaruarkitekt och VD.
joel@axesslab.com

Anna Sjölund profilbild

Anna Sjölund

Autismexpert, författare och utbildare.
anna@axesslab.com

Daniel Göransson, porträttbild.

Daniel Göransson

Frontendutvecklare och tillgänglighetsexpert.
daniel@axesslab.com

Joakim Larsson profilbild

Joakim Larsson

Frontendutvecklare och UX designer.
joakim@axesslab.com

Jeanette Kimland portrait

Jeanette Kimland

UX designer och tillgänglighetsexpert.
jeanette@axesslab.com

Emilia Michanek porträtt.

Emilia Michanek

Frontend-utvecklare.
emilia@axesslab.com

Edson Carvalho, porträttbild

Edson Carvalho

Frontendutvecklare med tillgänglighetskompetens.
edson@axesslab.com

Josefin Wessman, porträttbild

Josefin Wessman

UX designer och tillgänglighetsexpert.
josefin@axesslab.com

Erik Gustafsson, porträttbild

Erik Gustafsson

Tillgänglighetsspecialist och projektledare.
erik@axesslab.com

Lasse Samuelsson, porträttbild

Lasse Samuelsson

Tillgänglighetsspecialist
lasse@axesslab.com

Karin Toft, porträttbild

Karin Toft

Frontendutvecklare
karin.toft@axesslab.com

Eric Eggert, porträttbild

Eric Eggert

Tillgänglighetsspecialist
eric.eggert@axesslab.com

Viveka Sjölund, porträttbild

Viveka Sjölund

UX-designer
viveka@axesslab.com