Om oss

På Axess Lab gör vi viktiga saker som leder till en mer tillgänglig och inkluderande värld.

Vad vi gör

  • Vi bygger teknik som är enkel att använda tillsammans med personer med funktionsnedsättningar. Vi fokuserar ofta på kognitiva funktionsnedsättningar som autism och adhd. Resultatet blir teknik som fungerar bra för alla, oavsett funktionsförmåga. Kolla in Dit-i-tid och ResLedaren.
  • Vi hjälper andra skapa produkter som är tillgängliga och användbara. Vi kan hjälpa dig med utveckling, interaktionsdesign, användartester och tillgänglighetsgranskningar som hjälper dig uppfylla både dina användares behov och tillgänglighetsriktlinjer som WCAG, Webbdirektivet och EN 301 549.
  • Vi sprider medvetenhet och kompetens om digital tillgänglighet. Vi gör det genom att hålla föreläsningar, workshops och utbildningar.

Axess Lab är en del av företaget Haja Applikation AB och vårt huvudkontor är i centrala Stockholm.

Lär känna teamet

Hampus Sethfors, porträttbild.

Hampus Sethfors

Specialist på tillgänglighet, användbarhet och interaktionsdesign.
hampus@axesslab.com

Karin Skog

Projektledare och kundansvarig på Axess Lab.
karin@axesslab.com

Joel Holmberg

Mjukvaruarkitekt och VD.
joel@axesslab.com

Anna Sjölund

Autismexpert, författare och utbildare.
anna@axesslab.com

Daniel Göransson

Frontendutvecklare och tillgänglighetsexpert.
daniel@axesslab.com

Sofie Hansson

Specialist på tillgänglighet, användbarhet och interaktionsdesign.
sofie@axesslab.com

Emilia Michanek

Frontendutvecklare med tillgänglighetskompetens.
emilia@axesslab.com

Lena Furberg

Innehåll-, språk- och tillgänglighetsguru.
lena@axesslab.com

Olof Ogland

Designer & webbutvecklare.
olof@axesslab.com

Joakim Larsson

Frontendutvecklare & UX designer.
joakim@axesslab.com

Jeanette Kimland

UX designer och tillgänglighetsexpert.
jeanette@axesslab.com

Edson Carvalho

Frontendutvecklare med tillgänglighetskompetens.
edson@axesslab.com

Josefin Wessman

UX designer och tillgänglighetsexpert.
josefin@axesslab.com