Om oss

Vad vi gör

  • Vi hjälper andra skapa produkter som är tillgängliga och användbara. Vi kan hjälpa dig med utveckling, interaktionsdesign, användartester och tillgänglighetsgranskningar som hjälper dig uppfylla både dina användares behov och tillgänglighetsriktlinjer som WCAG, DOS-lagen och Tillgänglighetsdirektivet.
  • Vi sprider medvetenhet och kompetens om digital tillgänglighet. Vi gör det genom att hålla föreläsningar, workshops och utbildningar.
  • Vi bygger teknik som är enkel att använda tillsammans med personer med funktionsnedsättningar. Vi fokuserar ofta på kognitiva funktionsnedsättningar som autism och adhd. Resultatet blir teknik som fungerar bra för alla, oavsett funktionsförmåga.

Axess Lab heter formellt ”Axessibility Lab AB” och vårt huvudkontor ligger i centrala Stockholm.

Lär känna teamet

Sarah Skinner, Portrait

Sarah Skinner

Rådgivare.
0793-528010
sarah@axesslab.com

Hampus Sethfors, porträttbild.

Hampus Sethfors

Tillgänglighetsspecialist.
hampus@axesslab.com

Karin Skog profilbild

Karin Skog

Tillgänglighetsspecialist och projektledare.
karin@axesslab.com

Joel Holmberg profilbild

Joel Holmberg

Tillgänglighetsspecialist och VD.
joel@axesslab.com

Daniel Göransson, porträttbild.

Daniel Göransson

Tillgänglighetsspecialist och frontendutvecklare.
daniel@axesslab.com

Emilia Michanek porträtt.

Emilia Michanek

Tillgänglighetsspecialist och frontendutvecklare.
emilia@axesslab.com

Edson Carvalho, porträttbild

Edson Carvalho

Tillgänglighetsspecialist och frontendutvecklare.
edson@axesslab.com

Josefin Wessman, porträttbild

Josefin Wessman

Tillgänglighetsspecialist och UX designer.
josefin@axesslab.com

Erik Gustafsson, porträttbild

Erik Gustafsson

Tillgänglighetsspecialist och projektledare.
erik@axesslab.com

Erik Lindh, Portrait

Erik Lindh

Backendutvecklare
erik.lindh@axesslab.com

Anders Söderström, Portrait

Anders Söderström

Tillgänglighetsspecialist och frontendutvecklare.
anders@axesslab.com

Karin Toft, porträttbild

Karin Toft

Tillgänglighetsspecialist och frontendutvecklare.
karin.toft@axesslab.com

Nicko Syropoulos, Portrait

Nicko Syropoulos

Produktdesign och Tillgänglighetsspecialist.
nicko@axesslab.com

Eric Eggert, porträttbild

Eric Eggert

Tillgänglighetsspecialist.
eric.eggert@axesslab.com

Viveka Sjölund, porträttbild

Viveka Sjölund

Tillgänglighetsspecialist och UX-designer.
viveka@axesslab.com

Nathalie Pentler, porträttbild

Nathalie Pentler

Tillgänglighetsspecialist.
nathalie@axesslab.com

Henrik Andersson Qvarfordt, porträttbild

Henrik Andersson Qvarfordt

Tillgänglighetsspecialist och frontendutvecklare.
henrik@axesslab.com

Eva-Lena Hagqvist, porträttbild

Eva-Lena Hagqvist

Tillgänglighetsspecialist
eva-lena@axesslab.com

Amin Amini, porträttbild

Amin Amini

Tillgänglighetsspecialist och UX-designer.
amin@axesslab.com

Veronica Cofré, Portrait

Veronica Cofré

Tillgänglighetsspecialist och UX-designer.
veronica@axesslab.com

Hör av dig och berätta hur vi kan hjälpa dig.
hello@axesslab.com