Om oss

På Axess Lab gör vi viktiga saker som leder till en mer tillgänglig och inkluderande värld.

Vi anställer!

Vi växer och letar för närvarande efter kollegor till vårt Stockholmskontor:

Hör av dig till hejsan@axesslab.com och berätta varför du är intresserad av att jobba med oss!

Vad vi gör

  • Vi bygger teknik som är enkel att använda tillsammans med personer med funktionsnedsättningar. Vi fokuserar ofta på kognitiva funktionsnedsättningar som autism och adhd. Resultatet blir teknik som fungerar bra för alla, oavsett funktionsförmåga. Kolla in Dit-i-tid och ResLedaren.
  • Vi hjälper andra skapa produkter som är tillgängliga och användbara. Vi kan hjälpa dig med utveckling, interaktionsdesign, användartester och tillgänglighetsgranskningar som hjälper dig uppfylla både dina användares behov och tillgänglighetsriktlinjer som WCAG, Webbdirektivet och EN 301 549.
  • Vi sprider medvetenhet och kompetens om digital tillgänglighet. Vi gör det genom att hålla föreläsningar, workshops och utbildningar.

Lär känna teamet

Hampus Sethfors, porträttbild.

Hampus Sethfors

Specialist på tillgänglighet, användbarhet och interaktionsdesign.
hampus@axesslab.com

Karin Skog profilbild

Karin Skog

Projektledare och kundansvarig på Axess Lab.
karin@axesslab.com

Joel Holmberg profilbild

Joel Holmberg

Mjukvaruarkitekt och backendutvecklare.
joel@axesslab.com

Anna Sjölund profilbild

Anna Sjölund

Autismexpert, författare och utbildare.
anna@axesslab.com

Daniel Göransson, porträttbild.

Daniel Göransson

Frontendutvecklare och tillgänglighetsexpert.
daniel@axesslab.com

Sofie Hansson profilbild

Mattias Östblom

Frontendutvecklare med tillgänglighetskompetens.
mattias@axesslab.com

Sofie Hansson profilbild

Sofie Hansson

Specialist på tillgänglighet, användbarhet och interaktionsdesign.
sofie@axesslab.com

Andreas Engström profilbild.

Andreas Engström

Frontendutvecklare med tillgänglighetskompetens.
andreas@axesslab.com

Mats Lexell profilbild.

Mats Lexell

Fullstackutvecklare med tillgänglighetskompetens.
mats@axesslab.com

Lena Furberg profilbild.

Lena Furberg

Innehåll-, språk- och tillgänglighetsguru.
lena@axesslab.com

Olof Ogland profilbild.

Olof Ogland

Designer och webbutvecklare.
olof@axesslab.com

Hans Holmberg profilbild

Hans Holmberg

VD.
hans@axesslab.com